FAQ

1) Co to jest hakaton?

Hakaton jest to maraton programistyczny (z ang. hackathon), to formuła spotkania często stosowana w świecie projektów informatycznych, która sprowadza się do wspólnej pracy w tym samym miejscu, wyznaczania celów, tworzenia lub dopracowywania koncepcji oraz wcielania pomysłów w życie. Uczestnicy i uczestniczki wymieniają się uwagami, dyskutują, dzielą się na bieżąco zadaniami. Chodzi o jak najlepsze wykorzystanie wspólnie spędzonego w tej samej fizycznej lokalizacji czasu, ale także (przede wszystkim!) o miły dreszczyk satysfakcji, kiedy na koniec spotkania można spojrzeć na efekty własnej pracy i pochwalić się nimi przed pozostałymi uczestnikami i uczestniczkami.

2) Jak w skrócie wygląda program hakatonu?

a. Prezentacja projektów

b. Tworzenie się zespołów

c. Praca w grupach

d. Prezentacja wyników prac

Szczegółowy program znajduje się na stronie http://ceehack.org/program/

3) Central Open Data Hackathon jest promowany jako międzynarodowe wydarzenie. Czy muszę mówić po angielsku, aby przyjść na hakaton?

W hakatonie wezmą udział jako mentorzy osoby z Unii Europejskiej i Europy Środkowo Wschodniej, i warto jest pracować w międzynarodowych grupach, aby zwiększyć swoje doświadczenie. Jednakże, nie jest wymagana znajomość języka angielskiego jako warunek konieczny.

4) W jaki sposób będą tworzone grupy projektowe?

Grupy będą tworzone na zasadzie dobrowolności. Organizatorzy nie narzucają składu i wielkości grupy.

5) Czy istnieje limit wielkości zespołów?

Wyłącznie zdroworozsądkowy. W przypadku dużego projektu zalecane jest jego podzielenie na kilka niezależnych modułów / tematów, nad którymi mogą pracować podzespoły.

6) Nie mam drużyny, ani własnego pomysłu, czy mogę przyjść sam?

Jak najbardziej! Prawdopodobnie większość osób będzie w sytuacji takiej jak twoja. Po prezentacji projektów nastąpi etap tworzenia zespołów i wtedy będziesz mógł wesprzeć jeden z projektów bazując na tym jakie posiadasz umiejętności i kogo zespoły potrzebują.

7) Mam już gotowy zespół, a nie mamy projektu, czy możemy przyjść razem i pracować razem?

Oczywiście. Można już wcześniej przeglądać zgłoszone projekty na stronie ceehack.org, albo wybrać projekt na miejscu w trakcie prezentacji.

8) Mam pomysł na projekt i zebraną grupę programistów, czy możemy pracować razem?

Oczywiście. Rekomendujemy zgłosić projekt na stronie i zarejestrować się na wydarzenie.

9) Czy na hackathonie będą realizowane wyłącznie zgłoszone wcześniej projekty?

Nie. Formuła hakatonu zakłada prezentację projektów na starcie wydarzenia – wtedy każdy może wyjść ze swoim pomysłem. Wcześniejsze zgłoszenie projektu zapewnia jednak to, że więcej osób się nim zainteresuje już przed hackathonem. Taki projekt ma większe szanse na realizację.

10) Czy zgłoszenie projektu wcześniej gwarantuje, że będzie on realizowany?

Organizatorzy nie są w stanie zapewnić, że wszystkie projekty będą realizowane. Wszystko zależy od zainteresowania uczestników hackathonu, jednak wcześniejsze zgłoszenie projektu na pewno wpłynie pozytywnie na jego popularność.

11) Czy będziemy pracowali nocą, czy to jest nocny hakaton?

Nie jest to nocny hakaton. Pracujemy w sobotę do godziny 20:00, w niedzielę od godziny 9:30.

12) Czy organizatorzy zapewniają nocleg?

Niestety, nie jesteśmy w stanie zapewnić noclegu uczestnikom.

13) Czy będą nagrody? Kto je dostanie?

Nagrody są przewidziane dla najlepiej zrealizowanych pomysłów. O szczegółach będziemy informować.

14) Czy hakaton jest darmowy?

Na hakaton należy wykupić bilet. Jest kilka opcji cenowych. Jest zniżka dla osób rejestrujących się wcześniej na wydarzenia, zniżki dla uczestników projektu Koduj dla Polski. Płatny bilet zawiera: koszulkę, obiad 15-16 marca, a także dodatkowe gażety. Jest też opcja zarezerwowania bezpłatnego biletu, który nie oferuje koszulki i gadżetów.

15) Czy jeśli się nie zarejestrowałem na hakaton to mogę przyjść?

Rekomendujemy wcześniejszą rejestrację, gdyż ułatwi to nam organizację wydarzenia. Bilety wykupione po 8 marca nie będą zawierały koszulki.

16) Nigdy nie byłem na hakatonie. Jak to wygląda, i czym się różni od innych hakatonów?

Central Open Data Hackathon ma na celu wypracowanie aplikacji obywatelskich  służących społeczeństwu. Uczestnicy będą mieli unikalną możliwość skorzystać z mentoringu specjalistów z Unii Europejskiej i Europy Środkowo Wschodniej (więcej o mentorach na ceehack.org). Jeśli jesteś działaczem społecznym, warto zgłosić swój projekt na stronie hakatonu, aby zainteresować nim innych uczestników. W dniu 15 marca, po otwarciu wydarzenia, odbędzie się prezentacja projektów, gdzie każdy ma szansę zaprezentować swój pomysł i zachęcić do tworzenia. Organizatorzy i mentorzy, na życzenie uczestników, mogą pomoć przy tworzeniu zespołów. Następnie przed dwa dni będą tworzone aplikacje bazujące na pomyśle. Wszystkie aplikacje będą prezentowane na zakończeniu hakatonu. Najlepiej zrealizowane projekty otrzymają nagrody.

17) Pracuję w organizacji pozarządowej, nie zgłosiłem projektu na stronie, ale wiem, że nowe technologie bardzo pomagają organizacjom pozarządowym. Czy warto przyjść na hakaton?

Oczywiście, mentorzy i organizatorzy pozwolą zdefiniować Ci twoje potrzeby i przełożyć je na projekt na miejscu. Hakaton to bardzo interaktywne wydarzenie, które pozwala wyjść z gotowym pomysłem i rozwiązaniem. Oczywiście, dobrze jest zgłosić projekt wcześniej, wtedy więcej osób będzie mogło się nim zainteresować, jednakże jeśli nie masz gotowego pomysłu, a czujesz że Twoja organizacja potrzebuje wsparcia w zakresie nowych technologii to możesz przyjść na hakaton.

18) Jestem działaczem społecznym, zgłosiłem swój projekt na stronie, co będzie jeśli żaden deweloper nie będzie chciał się nim zająć?

Na hakatonie mentorzy i organizatorzy czuwają, aby zgłoszone projekty były realizowane. Na pewno też pomogą w redefiniowaniu pomysłu, jeśli okaże się, że projekt wymaga konsultacji. Nie zrealizowane na hakatonie pomysły trafią do zamrażarki projektu Koduj Dla Polski, skąd będą mogły być wznowione gdy zbierze się grupa zainteresowanych osób.

19) Co to są otwarte dane?

Otwarte dane to różnego rodzaju dane (np. opisujące obiekty, metadane czy zestawy liczbowe), które – produkowane lub zarządzane przez publiczne instytucje – udostępniane są na zewnątrz w sposób pozwalający na ich twórcze wykorzystanie.

20) Jakie aplikacje będą tworzone?

Będą tworzone aplikacje mobilne (iOS, Android) oraz strony internetowe (także na istniejących silnikach). Wynikiem prac zespołów projektowych mogą być także nieinteraktywne wizualizacje, które choć trudno nazwać aplikacjami są równie mocno oczekiwanym produktem hakatonu.

21) W jakich językach muszę kodować aby przyjść na hakaton?

Języki oraz technologie nie są w żaden sposób narzucone odgórnie. Będą one wybierane na etapie tworzenia się grup projektowych przez twórców projektów. W przypadku bardziej złożonych projektów, które można podzielić na separowalne moduły, nic nie stoi na przeszkodzie, aby było wykorzystanych kilka technologii.

22) Nie koduję, ale umiem tworzyć proste strony internetowe, czy mogę się przydać na hakatonie?

Oczywiście, Twoje doświadczenie się na pewno przyda. 

23) Co to są aplikacje obywatelskie?

To aplikacje stworzone do rozwiązywania ważnych problemów społecznych. Mogą usprawniać komunikację z urzędami, pokazywać bariery dla osób niepełnosprawnych, prezentować budżet gminy w przystępny sposób lub wskazywać rodzicom najbliższy plac zabaw dla dzieci.

24) Co to są licencje creative commons?

Specjalnym rodzajem licencji są tzw. licencje otwarte np. creative commons, w których twórca udziela szerokiego (nie skierowanego do określonego podmiotu czy grupy podmiotów) zezwolenia na wykorzystanie swego utworu w sposób wybrany przez siebie. Creative commons jest międzynarodowym projektem oferującym bezpłatne rozwiązania prawne oraz wspierające je narzędzia internetowe umożliwiające twórcom oraz instytucjom wygodniejsze zarządzanie prawami autorskimi do swoich utworów. creative commons zostało zaadaptowane jako podstawowe rozwiązanie prawne m.in. przez projekt Wikipedia oraz wiele instytucji rządowych na całym świecie (m.in. informacja publiczna duńskie- go rządu, ministerstw i agend rządowych, włoski odpowiedniku gus’u, materiały Białego domu, programy edukacyjne unesco2). Licencje dostosowywane są do regulacji poszczególnych państw oraz aktualizowane przez prawników. Więcej o licencjach cc na stronie www.creativecommons.pl.

25) Nie wiem, czy mój projekt opiera się na otwartych danych, ale na pewno służy dla dobra społeczeństwa, czy mogę go zgłosić na stronie ceehack, i będą mógł liczyć na zainteresowanie?

Oczywiście. Jest to hakaton proobywatelkski. Wszelkie projekty służące dobru społeczeństwa są mile widziane.